DONMET

Jak wybrać palnik do cięcia – poradnik

W tym poradniku wyjaśnimy Państwu, jak odpowiednio dobrać palnik do cięcia.

 

Wybór ze względu na grubość metalu

Do cięcia metalów o grubości do 100 mm, najlepszym wyborem będą palniki do cięcia typu RA (z wężem wąż Ø6 mm). Jeśli grubość metalu jest jednak większa niż 100mm i jej zakres maksymalny może wynosić 300m, należy wybrać palnik do cięcia typu R3.

 

Wybór ze względu na rodzaj gazu

Różne palniki są przeznaczone do wyszczególnionych gazów. Rodzaje dostępnych gazów to:

– propan

– acetylen

– metan

– MAPP

 

W zależności od używanego gazu, należy zawsze wybrać palnik do tego gazu, którego używamy przy pracach!

 

Dysze

Dysza podgrzewająca powinna być wykonana z miedzi. Stabilność termiczna miedzi handlowej jest 3-4 razy większa niż mosiądzu i ma kolor czerwony w przeciwieństwie do żółtego mosiądzu. Dla przykładu, dla acetylonowa dysza tnąca palnika powinna być również wykonana z miedzi.

 

Uchwyty

Uchwyt, rury i złączki powinny być wykonane z mosiądzu, miedzi lub stali nierdzewnej.

 

Końcówka i wtryskiwacz

Końcówka i wtryskiwacz powinny być zawsze demontowalne i łatwe do wymiany. Ważne jest, aby w przypadku awarii lub zablokowania końcówki czy wtryskiwacza usunąć go możliwie jak najszybciej. W takim przypadku można uniknąć niepotrzebnego wydatku w postaci ponownego zakupu nowego palnika tnącego.

 

Dźwignia i skrzydła zaworów

Profesjonalne palniki tnące powinny być wyposażone w dźwignię do cięcia zaworu tlenowego lub skrzydełko o minimalnej średnicy – 40 mm. Jest to ważny warunek otwarcia i zamknięcia zaworu tlenowego podczas pracy ciągłej.

 

Skrzydła zaworów powinny się obracać z niewielkim wysiłkiem (nie wolno nimi machać ani obracać na sztywno). Istnieje duże prawdopodobieństwo samoczynnego przestawienia płomienia podczas pracy w przypadku swobodnego obrotu (jest to niebezpieczne). Zaś zbyt ciasny obrót zaworów nie jest wygodny do regulacji lub gaszenia palnika do cięcia. Czasami może być to niemożliwe.

 

Wrzeciona

Wrzeciona zaworów powinny być wykonane ze stali nierdzewnej (ich średnia żywotność wynosi co najmniej 15000 cykli roboczych). Wykonywanie wrzeciony z mosiądzu jest zabronione, ponieważ ich żywotność wynosi tylko ok. 500 cykli roboczych, przy czym w kolejnych cyklach zawory zaczną przeciekać. Może to doprowadzić do wycieku gazu opałowego i tlenu, co z kolei może spowodować  wybuch nagromadzonej mieszanki gazowej.

 

Dopuszcza się stosowanie wrzecion łączonych – mosiężnych ze stalą nierdzewną. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż w przypadku wrzecion z litego mosiądzu.

 

Łączone wrzeciona 6/9 nie mogą być stosowane przy palnikach do cięcia metalu do 300 mm. Złączki 6/9 redukują trzykrotnie obszar przepływu w stosunku do złączki Ø9 mm, co nie wystarcza do zapewnienia przepływu gazów.

 

Wybieraj zawsze złączki mosiężne!

Pamiętaj, że części zamienne powinny być zawsze dostępne u sprzedawcy! W przeciwnym razie kupujesz produkt jednorazowego użytku – nasze produkty posiadają wszystkie zamienne części.